,

چرا VMS اهمیت دارد؟

چرا VMS اهمیت دارد؟

 

  چرا VMS اهمیت دارد؟

 

در VMS اهمیت  برای یک متخصص امنیتی، چند بار مجبور به توضیح این مطلب بوده اید که؛ یک دوربین PTZ باید همیشه با حداقل یک دوربین ثابت همراه شود تا پوشش پشتیبان مستمری از تمام جاهایی فراهم کند که دوربین PTZ نمی بیند؟

امروزه به لطف نسل فعلی دوربین های نیمه کروی‌ (دوربین های ۳۶۰ درجه با رزولوشن بسیار بالا با لنزهای Fisheye)، این گفت و گو کمتر رخ می دهد. در حال حاضر برای بسیاری از کاربردهای PTZ و برای پروژه هایی که نیازمند استفاده از چند دوربین ثابت هستند، اغلب یک دوربین نیم کروی ترجیح داده می شود. اما برای بهره بردن کامل از مزایای ارائه شده توسط دوربین های نیمه کروی، باید به دقت VMS هایی را که با آنها مورد استفاده قرار می گیرند در نظر بگیرید. درک رابطه بین VMS اهمیت ویژه  و دوربین برای تضمین این مطلب که سرمایه گذاری شما در این تکنولوژی طبق انتظار عمل می کند، ضروری است.

 

دوربین های نیم کروی: چرا و کجا؟

دلیل اصلی که مشتریان این قدر به دوربین های نیم کروی علاقه مند هستند این است که می توانند در مخارج صرفه جویی کنند. سرمایه گذاری در یک سیستم VMS به سرعت قابل درک است و یک راه ساده برای محدود کردن هزینه ها، کاهش تعداد دوربین ها است. استفاده از یک دوربین برای پوشش منطقه ای بزرگ هزینه ها را به شیوه های متعددی کاهش می دهد: هزینه خود دوربین ها، کابل کشی برای پشتیبانی از آنها و زمان مورد نیاز برای نصب. به علاوه کاهش هزینه هایی مربوط به مجوز دهی VMSاهمیت  (تنها مجوز یک دوربین به جای چند دوربین، مورد نیاز است) و پشتیبانی و نگهداری مستمر وجود دارد.

دوربین های نیمه کروی در محدوده گسترده ای از شرایط، چه در فضای باز و چه در فضای بسته محبوب هستند. مدارس از آنها در راهروهای متقاطع استفاده می کنند که در گذشته چند دوربین در آنجا نصب بودند. به علاوه استفاده از آنها در فضای بزرگی که یک فضای تعریف شده دارند، مانند کافه تریا و ورزشگاه منطقی است. مشتریان تجاری استفاده از آنها در فضاهایی از جمله لابی ها یا پارکینگ ها را مفید می دانند. برای پوشش این مناطق، دوربین ها می توانند دید گسترده ۳۶۰ یا ۱۸۰ درجه ای فراهم کنند و اجازه زوم در منطقه مشخص مورد نیاز را بدهند.

معمولا، روی سقف یا دیوار نصب می شوند که تفاوت اصلی سقف و دیوار در این است که یک دوربین نصب شده روی دیوار تنها می تواند دیدی ۱۸۰ درجه ارائه کند. در زمان نصب روی دیوار، معمولا یک صفحه نصب سه گوش مورد استفاده قرار می گیرد که دوربین را به سمت پایین مایل می سازد تا میدان دید آن طول دیوار را پوشش دهد. یک گزینه نصب که کمتر متداول است قرارگیری به سمت بالا است، چه روی زمین چه روی میز یا روی پیشخوان. در تمام وضعیت ها، نرخ داده و فشرده سازی یکسان است.

در زمان انتخاب میزان مگاپیکسل های مورد نیاز، به خاطر داشته باشید که میزان مگاپیکسل به کل میدان دید اشاره دارد – تمام ۳۶۰ درجه یا ۱۸۰ درجه. پهنای باند و ذخیره سازی باید با این عدد مطابق باشند. اما وقتی روی بخش هایی از کل تصویر زوم می کنید، میزان مگاپیکسل برای آن فریم ویدئویی تقریبا مساوی با درصد آن از تمام میدان دید است. و هر قدر بیشتر زوم کنید، تعداد مگاپیکسل تصویر کمتر می شود. بنابراین، اگر به فکر استفاده از یک دوربین نیم کروی به جای چهار دوربین ۲ مگاپیکسلی هستید، حداقل به یک دوربین نیم کروی ۸ مگا پیکسلی نیاز دارید تا تصاویری از هر ربع را با سطح مشابهی از جزئیات ارائه کند.

 

آیا VMS شما Dewarp را انجام می دهد؟

چند سال پیش، زمانی که دوربین های نیم کروی در ابتدا وارد بازار شدند، سیستم های VMS اهمیت در بازار طراحی نشده بودند تا به صورتی متفاوت از دوربین های عادی، به آنها پاسخ دهند. بنابراین، دوربین های نیم کروی مسئول dewarping تصویر دارای اعوجاج ضبط شده توسط لنزهای fisheye پیش از فرستادن آن به VMS بودند. این به آن معنی بود که VMS ویدئو را همان طور که نمایش داده می شد ضبط می کرد. اطلاعات کامل از تصویر کروی اصلی در دسترس، ضبط نمی شد.

امروزه، بسیاری از تولیدکنندگان VMS فیلترهای dewarping را در نرم افزارهای خود می گنجاند. این امر به VMS ها اجازه می دهد تصویری با رزولوشن بالا از کل میدان دید دوربین فراهم کنند و سپس آن را به هر طریقی نشان دهند. به شیوه ای باز هم بهتر، می تواند این دیدها را به صورت همزمان ارائه کند. برای مثال ممکن است یک VMS نصب شده باشد تا ویدئو را از یک دوربین نیم کروی به شیوه هایی متفاوت نشان دهد.

  • فریم های پانورامیک می توانند کل محوطه یک ملک را با استفاده از تنها دو دید ۱۸۰ درجه نشان دهند.
  • فریم های زوم شده که مناطق مشخص مورد توجهی را نشان می دهند، به عنوان پیش فرض تنظیم شوند، طوری که انگار هر کدام یک دوربین مجزا هستند. چنین مناطقی شامل درها، ماشین صندوق داری، پیشخوان خدمات، کیوسک ها و غیره می شود.
  • یک تجربه PTZ مجازی، بسیار مشابه استفاده از یک PTZ واقعی که اجازه pan و زوم در تصویر کروی ۳۶۰ درجه اصلی را می دهد. گرچه زوم دیجیتال است، دوربین های ۶ و ۱۲ مگا پیکسلی امروزه راه طولانی را برای کاهش pixelization طی کرده اند که ممکن است رخ بدهد.

این که یک دوربین می تواند تمام این ها را به صورت همزمان انجام دهد بسیار قابل توجهاست اما این حقیقت که می تواند این کار را در حالت تصویر زنده و باز پخش، کاملا مستقل از یکدیگر انجام دهد، چیزی است که واقعا قدرت این دوربین ها را اثبات می کند. برای مثال اجازه دهید بگوییم که یک دوربین نیمه کروی برای پوشش یک پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. یک خودرو در پارکینگ مورد خرابکاری قرار می گیرد. قبلا وقتی خسارت رخ می داد، اپراتورهای سیستم، کلوز آپی از آن خودرو در استریم زنده ویدئویی خود نداشتند. اما حال، با یک دوربین نیمه کروی که کل پارکینگ را پوشش می دهد و یک VMS که ویدئو را dewarping می کند، اپراتور سیستم می تواند یک فریم ویدئو را که تنها بر آن خودرو و محوطه اطراف زوم شده است پس از رویداد ایجاد کرده و سپس آن را به صورت بازپخش در زمان مورد بحث تماشا کنند. تمام جزئیات بصری توسط VMS اهمیت به عنوان بخشی از استریم ویدئویی اصلی با رزولوشن بالای فرستاده شده از دوربین، ضبط شده است.

به بیان دیگرچرا VMS اهمیت ، داشتن یک دوربین نیم کروی با dewarping VMS مانند داشتن توانایی نصب آنی یک دوربین جدید در هر زمانی است که به آن نیاز دارید، بدون نیروی کار یا تلاش برای پیکره بندی یا زوم آن و سپس تماشای ویدئویی از قبل از زمان نصب. این مساله جالب است.

هیچ راه حلی بی نقص نیست

گرچه دوربین های نیم کروی در بسیاری جنبه ها نوآورانه هستند، هنوز هم موقعیت هایی وجود دارد که دوربین های سنتی بهتر عمل می کنند. واضح ترین آنها مواردی است که نیازمند بزرگ سازی بسیار زیادی هستند. وضوح زوم اپتیکال ارائه شده توسط دوربین های PTZ در فاصله های زیاد بسیار بهتر از هر چیزی است که می تواند توسط زوم دیجیتال دوربین نیم کروی با بالاترین رزولوشن ارائه شود.

زاویه و پرسپکتیو نیز باید در نظر گرفته شوند. یک دوربین نیم کروی به عنوان بخشی از یک سیستم LPR که باید پلاک ها را از دوربین های مستقر شده در سطح خودرو بخواند، خوب عمل نمی کند.

نور نیز می تواند مساله ساز باشد. دوربین های نیم کروی با لنزهای fisheye در نور پایین یا متغیر خوب عمل نمی کنند، بنابراین برای این شرایط، بهتر است که به دنبال گزینه دوربین متفاوتی باشید یا برروی نور افکن مازادی برای روشن کردن ناحیه سرمایه گذاری کنید.

سرانجام، دوربین های نیم کروی با رزولوشن بسیار بالا به محبوبیت بیشتری دست پیدا می کنند و با این رزولوشن های بالا (۶ مگا پیکسل یا ۱۲ مگا پیکسل) نیاز به پهنای باند و ذخیره سازی بیشتری نیز احساس می شود. به علاوه رمزگشایی و تماشای چنین استریم ویدئویی با رزولوشن بالا نیازمند قدرت CPU بسیار بالایی از یک کامیپوتر شخصی است. بنابراین محدودیتی در تعداد مشاهده این دوربین ها به صورت همزمان در یک VMSاهمیت  وجود دارد. نیازمندی های سخت افزار و شبکه و هزینه های همراه آن برای پشتیبانی از دوربین های نیم کروی با رزولوشن بالا، باید در برابر مزایا و مقرون به صرفگی استفاده از دوربین های کمتر ارزیابی شود.

دوربین های نیم کروی به دلایل بسیاری روز به روز محبوب تر می شوند. وقتی با VMS اهمیت مناسب همراه شوند، می توانند پوشش عالی ارائه کنند و در پول مشتریان صرفه جویی کنند و در عین حال قابلیت ها و انعطاف پذیری هایی را ارائه کنند که به شیوه ای دیگر امکان پذیر نیست. فقط اطمینان حاصل کنید، دوربینی را انتخاب می کنید که رزولوشن کافی برای پشتیبانی از نیازمندی های زوم ارائه می کند و VMS ای که بتواند تصویر را در رزولوشن و فریم ریت مورد نیاز پردازش کند، آن را dewarp کرده و اجازه تنظیم و احضار پیش فرض های دیدهای مطلوب شما را بدهد. اگر تمام این مربع ها تیک خوردند، می توانید مطمئن باشید که دوربین های نیم کروی شما ارزش افزوده و عملکرد بهبود یافته ای برای سیستم نظارتی شما ایجاد می کنند.

چرا VMS اهمیت ؟

نویسنده:‌ Bret McGowan

منبع:‌ securitytoday.com

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *